avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public

Buna ziua,
As avea o intrebare....pt a ma angaja ca functionar public-psiholog sunt obligata sa ma inscriu in copsi? Sa am drept de libera practica? Mentionez ca am studii superioare- psiholog.
Multumesc anticipat,
O zi buna
Cel mai recent răspuns: Paula78 , utilizator 17:22, 24 Iulie 2012
Cu privire la libera practica:


Legea 161 /2003

Incompatibilitati privind functionarii publici
Art. 94. - (1) Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2) Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;
b) in cadrul cabinetului demnitarului, cu exceptia cazului in care functionarul public este
suspendat din functia publica, in conditiile legii, pe durata numirii sale;
c) in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ, din
sectorul public sau privat, in cadrul unei asociatii familiale sau ca persoana fizica autorizata;
d) in calitate de membru al unui grup de interes economic.
Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unitate cu scop lucrativ andruta85 andruta85 Buna ziua, Citind legea 161/2003 observ ca: Art 94 (2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, ... (vezi toată discuția)
Asociat unic si functionar public karmelika karmelika Asociatul unic al unui srl poate avea si calitatea de functionar public sau exista incompatibilitate? Administrator al srl-ului este alta persoana. (vezi toată discuția)
Incompatibilitati la functionari publici rogilg1 rogilg1 am urmatoarea dilema: Fac parte din consiliul de administratie a unei societati si urmeaza sa dau examen pentru un post de sef serviciu taxe si impozite din ... (vezi toată discuția)