Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general C.M.R.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

C.M.R.

Buna ziua.

Societatea la care lucrez trebuie sa livreze in Bulgaria niste produse. Am inteles ca este necesar intocmirea unui C.M.R. Se poate sa ma ajutati cu un formular ? Sau , daca se poate, unde pot gasi mai multe informatii cu privire la continut?

Multumesc mult.
Conform Conventiei referitoare la contractul de transport international de marfuri pe sosele (CMR), semnata la Geneva, la care Romania a aderat prin decretul nr.451 din 20 noiembrie 1972 (valabil si in prezent), publicat in Buletinul Oficial nr.145 din 6 decembrie 1972, denumita in continuare Conventie CMR , scrisoarea de trasura ( scrisoarea de transport CMR) este intocmita in trei exemplare originale, semnate de expeditor si de transportator. Primul exemplar se remite expeditorului, al doilea insoteste marfa, iar al treilea se retine de transportator.

ele se comanda ca orice tipizat fara regim special - [ link extern ]
Va multumesc mult pentru raspuns. O zi frumoasa!