Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lucru judecat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lucru judecat

Bună ziua
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă :
capetele de cerere asupra cărora instanța s-a pronunțat in stadiile procesuale anterioare recursului, au putere de lucru judecat și nu mai trebuie reluate in judecarea recursului.
Cu mulțumiri anticipate pentru timpul acordat.
Nu, pentru a fi putere judecat este necesar ca sentinta sa fie definitiva si irevocabila. In recurs, hotararea instantei de fond sau de apel poate fi schimbata in tot sau in parte.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Sunt nerumerita pentru ca acum, tocmai am
citit prevederile art.166 din codul de procedura civila.
:-/
Stimată doamnă,

Nu aveți de ce să fiți nedumerită, ceea ce v-a spus colega mea este corect.

Sunt două lucruri diferite, momentul invocării unei excepții și excepția propriu-zisă. Excepția de lucru judecat se referă la un ciclu procesual anterior epuizat complet, pe când un recurs în desfășurare, logic, nu reprezintă o epuizare a ciclului.

Faptul că excepția se poate invoca în recurs nu înseamnă că se referă la acel ciclu procesual,cel anterior.

Cu stimă
Va multumec mult, domnule avocat, pentru raspunsul complet.