Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariului

am fost angajat la o firma de unde in data de 30 mai am plecat prin demisie .Nici pana la aceasta data nu am primit salariul aferent lunii mai cu toate ca ceilalti angajati au beneficiat de el.Reprezentantul firmei imi justifica neplata salariului prin dispozitiile verbale date de directorul general catre el ca eu sa nu fiu platit deoarece sau constatat unele lipsuri banesti la alte persoane vremelnic aflate in coordonarea mea. Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca nu am primit nici o instiintare privind cercetarea administrativa a acestei situatii si nici vreo notificare din partea instantelor judecatoresti privind evidenta unor daune si plata lor
Pentru recuperarea drepturilor salariale va trebui sa actionati in instanta angajatorul la Tribunalul in raza caruia domiciliati. Actiunea este scutita de plata taxei de timbru
Concomitent cu actiunea in instanta puteti sesiza si ITM-ul ...