avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere barou 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere barou 2012

Mai am timp sa invat pt intrare barou, dat fiind faptul ca nu am inceput inca?
In primul rand, nu imi este clar ce trebuie sa invat, dat fiind faptul k am terminat facultatea acum 2 ani si nu am mai fost la actualitate cu modificarile codurilor.
Sa invat doar din coduri?
Am carti de drept din 2009, dar nu stiu daca sunt in vigoare.
Sunt confuza. Cu ce sa incep sa invat?
Cine imi poate oferi detalii?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 22:18, 22 August 2012
depinde foarte mult de puterea dvs de invatare.
pe site ul UNBR gasiti tematica pentru concurs precum si ce materiale puteti alege pentru documentare.
succes!
@Kati- Maria
Aici gasiti tematica pentru examen:
[ link extern ]

Dupa parerea mea a invata doar din coduri nu este suficient.
Cartile din 2009 mai sunt "in vigoare",cu cateva exceptii date de modificarile aduse Codului Penal,celui de procedura penala si procedura civila prin Legea 202/2010 respectiv Legea 71/2011 (doar pentru CPC). Daca va achizitionati codurile actualizate,puteti invata si dupa cartile din 2009,acolo unde este necesar veti aduce materia la zi.
Pentru examenul din acest an,la drept civil se va da si din Noul Cod-Actul juridic civil si aplicarea legii civile in timp. Aici veti avea nevoie de o carte de civil-partea generala conform NCC. De exemplu [ link extern ]

Editat de moderator simonette12- motiv.pct.pct.2.6 din Regulament
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deshideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct. 3.3 din Regulament)
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Kati-Maria a scris:

Din 2009 pana in 2011 s-au mai modificat CP, CPP, CC, CPC?
Nu stiu din ce cod sa invat pentru examen intrare barou.

Cosmina.ad a scris:

buna seara,
din NCC doar art 6-8 si art 1164-1329.
in rest, nimic schimbat.
spor!

Kati-Maria a scris:

Multumesc, la fel!

luiza2008 a scris:

Da,CP,CPP si CPC au fost modificate prin Legea nr. 202/2010 ("Mica Reforma"),CPC fiind modificat si prin Legea nr. 71/2011 de punere in aplicare a NCC.


Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bibliografia pt intrarea in barou 2012: noua sau vechea legislatie?? alexcraciun alexcraciun Sunt foarte confuz la momentul de fata pt ca nu stiu exact ce legislatie se ia in considerare la examenul de intrare in barou din 2012, mai exact Codul Civil ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)
Subiecte examen admitere barou 2012 mihail2012 mihail2012 Salut! Are cineva subiectele care s-au dat la examenul de admitere in barou 2011? Stima, Mihai (vezi toată discuția)