Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit!

Am nevoie de ajutorul vostru.Am un contract incheiat intre mine(soc.com) si o pers.fizica pt consultanta.Stiu ca pt pers fizica se plateste un impozit.Corect?Pers.fizica este din Bucuresti iar societatea Ploiesti.Unde se vireaza impozitul?Buc sau Ploiesti?:">
O.G. Nr. 92/2003, privind Codul de procedură fiscală
ART. 33-Competenţa teritorială
(1) Pentru administrarea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat, competenţa revine acelui organ fiscal, judeţean, local sau al municipiului Bucureşti, stabilit prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în a cărui rază teritorială se află domiciliul fiscal al contribuabilului sau al plătitorului de venit, în cazul impozitelor şi contribuţiilor realizate prin stopaj la sursă, în condiţiile legii.
(2) În cazul contribuabililor nerezidenţi care desfăşoară activităţi pe teritoriul României prin unul sau mai multe sedii permanente, competenţa revine organului fiscal pe a cărui rază teritorială se află situat fiecare sediu permanent. În cazul în care activitatea unui sediu permanent se desfăşoară pe raza teritorială a mai multor organe fiscale, competenţa revine acelui organ fiscal în a cărui rază teritorială începe activitatea acelui sediu permanent.
gmancila, utilizator