Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Vestimentatie la locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Vestimentatie la locul de munca

daca angajatorul impune o anumita tinuta vestimentara nu trebuie sa acorde angajatului o anumita suma la un interval de timp pt achizitionarea hainelor, as vrea sa stiu daca exista o anumitra prevedere in acest sens in codul muncii
multumesc
In spital iti cumperi singur halatele ! Angajatorul nu-ti pune la dispozitie nici macar un pix !
Arisandy a scris:
"In spital iti cumperi singur halatele ! Angajatorul nu-ti pune la dispozitie nici macar un pix !"

Pentru personalul medical, halatele se incadreaza in categoria echipamentului individual de protectie. Cheltuielile cu EIP sunt deductibile la calculul impozitului datorat statului de catre angajator.
Daca angajatorul nu pune EIP gratuit, la dispozitia salariatilor este vina sindicatului (daca aveti asa ceva) sau a reprezentantilor salariatilor alesi de catre salariati cu care negociaza angajatorul, respectiv a lucratorului desemnat cu activitati de prevenire si protectie din cadrul firmei.
Sesizati ITM pentru nerespectarea de catre angajator a obligatiei sale prevazute de Legea securitatii si sanatatii in munca nr. 319/ 14.07.2006 art. 13 lit.r) asigurarea de echipamente individuale de protectie, respectiv art. 6 al.(6) masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.
Pixul nu face parte dintre sortimentele de EIP, prin urmare angajtorul nu vi-l poate pune la dispozitie gratuit.