Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la pensii de la 1 ianuarie 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la pensii de la 1 ianuarie 2011

Cum se calculeaza CASS-ul la pensii de la 1 ianuarie 2011?
Se percepe 5,5% la intreaga pensie sau la ce depaseste 750 RON?
Multumesc.
numai la ce depaseste suma respectiva, nu la toata suma !
La toata suma,daca pensia depaseste 740 lei,dar in urma aplicarii contributiei pensia nu poate fi mai mica de 740 lei.
Baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate o reprezinta veniturile din pensii care depasesc 740 de lei. Contributia lunara se datoreaza asupra acestor venituri, iar prin aplicarea cotei de contributie nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei. [conform art. 296^9 din Codul Fiscal 2011]

Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei. [conform art. 259 (2) din Legea 95/2006, astfel cum a fost modificata prin OUG 117/2010]
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
se pare ca la toata suma, nu doar la diferenta, din pacate...
Multumesc pentru raspuns!