avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb locuinta

Doresc sa fac un schimb de locuinta intre o garsoniera in Bucuresti, cu un apartament in alt oras. Dupa cativa ani de la cumpararea garsonierei m-am casatorit. Garsoniera e cumparata pe numele dinainte de casatorie. As vrea sa stiu daca fac acest schimb, imi voi pastra toate drepturile asupra noului apartament, ca si cum a fost achizitionat inainte de casatorie sau va deveni bun comun ca fiind luat in timpul casatoriei? Eu si sotul meu nu avem copii impreuna in schimb sotul are un copil din prima sa casatorie.
Pe mine ma intereseaza ca noul apartament sa nu trebuiasca candva in viitor din diverse motive (in caz de eventual divort sau decesul meu inaintea mamei mele) sa fie impartit deci in familia sotului si indirect cu copilul lui, avand in vedere ca eu am si o mama bolnava si batrana care ar putea ramane pe drumuri (in prezent este viagera in garsoniera).
Apoi alta problema, in garsoniera, care este pe numele meu locuieste mama permanent si eu ocazional. Tatal meu e decedat si am si un frate. Dupa cum am precizat, nu am copii. In cazul decesului meu, cine mosteneste garsoniera? Doar mama? sotul, fratele, sau toti? si in ce procente?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 13:55, 27 Iulie 2012
Da, un testament ar rezolva problema. Fratele nu e mostenitor rezervatar, asadar nu putea cere reductiunea liberalitatii.
Atacabil e orice act, oricum, dacaexista motive de nulitate.
Faceti testamentul la notar, ca sa nu fie nicio problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori si eu cateva sfaturi :) luminisiumbre luminisiumbre Buna ziua,iata problema mea: 1):Mama mea are 4 fete din prima casatorie(in concubinaj)printre care ma numar si eu...doua surori ale mele,sunt plecate in ... (vezi toată discuția)
Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart ... Anne Marye Anne Marye Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart bunurile noastre? sotul meu are un copil din o casatorie anterioara eu nu am copii am un ... (vezi toată discuția)