Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Validitate contract arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Validitate contract arendare

Buna ziua!

In contractul de arendare incheiat in anul 2010 - capitolul referitor la nivelul arendei, modalitati si termene de plata este scris: "Nivelul arendei este de pana la 30% din productie(cantitate produse, produse si banisau numai bani)" . Vroiam sa stiu daca acest lucru este normal, daca nu ar fi trebuit ca arendasul sa precizeze cantitate exacta ex. 600 kg grau/ha sau suma de plata. Poate fi reziliat acest contract si daca da v-as ruga sa-mi spuneti cum sa procedez. Terenul agricol il voi primi tot pe vechiul amplasament?
Va multumesc!
cred ca trebuie incheiat un act aditional la contract in care sa lamuriti problema arendei...ca din cum scrie in contract va poate da si numai 5% dar va poate da si 30% si e o diferenta totusi. in mod normal se trece x kg grau la hectar echivalent in lei
cassy a scris:

cred ca trebuie incheiat un act aditional la contract in care sa lamuriti problema arendei...ca din cum scrie in contract va poate da si numai 5% dar va poate da si 30% si e o diferenta totusi. in mod normal se trece x kg grau la hectar echivalent in lei

Arendasul nici nu vrea sa auda despre un act aditional in care sa apara cantitatea exacta, ameninta cu rezilierea contractului si retrocedarea terenului in alta tarla diferita de amplasamentul initial. Vroiam sa stiu daca exista o modalitate legala de a sanctiona acest arendas care a incheiat mai multe sute de contracte si plateste in fiecare an numai atat cat considera de cuviinta, dupa bunul plac! Poate sa ne ajute cineva? Multumesc.