Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revocarea unei deciziii de retrogradare din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revocarea unei deciziii de retrogradare din functie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Daca o persoana a primit o decizie de retrogradare din functie pe o perioada de 60 zile din care a efectuat ~ 20de zile ,dupa care a avut concediu de odihna si concediu medical .In acest timp perioada de retrogradare s-a terminat.Cei de la resurse umane au zis ca concediu medical si concediu de odihna ,nu se iau in calcul ,motiv pt care perioada de retrogradare nu a trecut.....eu am cautat in lege dar nu am gasit nici un raspuns.As dori sa stiu daca este adevarat si unde scrie despre acest aspect (lege...,art?)
PS:Angajatorul poate intocmi o revocare a decizie de sanctionare ,mai devreme de perioada de 60 de zile? (pers in cauza avea functia de conducator auto )

Va multumesc!
Astept raspunsul dvs.
concediul medical si concediul de odihna suspenda executarea cim, implicit si a sanctiunii - art. 50 sii urm c muncii.
CO nu suspenda c.i.m., numai concediu medical supenda c.i.m.
sa inteleg ...ca s-a terminat perioada de retrogradare odata cu c.m?
NU .. perioada de 60 de zile se va prelungi cu durata concediului medical ... intrucat pe durata acestuia, c.i.m. a fost supendat...

De asemenea, angajatorul poate emite o deciziei de revocare a decizie de sanctionare.