Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Despre înregistrare mãrci
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Despre înregistrare mãrci

Ieri am trimis actele pentru înregistrarea unei mărci însoțită de o reprezentare grafică.
reprezentarea grafică are dimensiunea de 4,2x4,2 cm. Este prea mică reprezentarea? Poate duce la invalidarea cererii? Este nevoie/pot să trimit un desen de dimensiuni mai mari (până în 8 cm) pînă la publicarea cererii?

Mulțumesc anticipat pentru bunăvointă.
Da puteti trimite pana la publicarea marcii inregistrate fotografii sai desene cu dimensoiunea 6 cm x 6 cm.Nu se poate respinge o cerere de inregistrare marca pentru motivul ca prezentarea marcii este mai mica de 6x6 cm.
Bambinuta a scris:

Da puteti trimite pana la publicarea marcii inregistrate fotografii sai desene cu dimensoiunea 6 cm x 6 cm.Nu se poate respinge o cerere de inregistrare marca pentru motivul ca prezentarea marcii este mai mica de 6x6 cm.

Stimata doamna, va multumesc din suflet pentru raspuns. Mi-a revenit inima la loc. =D>
Le voi trimite luni. Am nevoie de o cerere speciala sau fac doar o referire la numele marcii si e suficient?
Faceti o scrisoare catre OSIM in care veti scrie numarul care figureaza pe stampila OSIM de pe cererea de inregistrare a marcii asa cum ati depus-o Dumneavoastra si atasati intr-un plic10 exemplare 6x6 cm cu reprezentarea marcii.
Inteleg, dar nu le-am depus peronal, le-am trimis prin posta. Deci nu am numar de inregistrare sau stampila osim...
Daca nu aveti nici un numar , trebuie sa sunati la nr. de telefon : 02130600800 si solicitati legatura cu biroul examinare preliminara marci sau cu seful serviciului Domnul Ovidiu Ghionescu si spuneti numele marcii si data postei, solicitand numarul depozitului cererii de inregistrare. Puteti sa spuneti motivul solicitarii, anume ca vreti sa depuneti reperezentarea grafica a marcii la dimensiunea ceruta de 6 X6 cm.