Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legislatie privind drepturile copilului cu grad de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legislatie privind drepturile copilului cu grad de handicap usor

Am un baiat care are o usoara intarziere de limbaj. are 2 ani si vorbeste ca un copil de 1,7 luni. Lucru validat si de medic. Mi s-a dat pe langa diagnosticul de intarziere usoara il limbaj si un sindrom de despartire.

Am fost la Comisia pentru asistenta sociala pentru incadrare in grad de handicap.
Desi eset scris negru pe alb ca este o intarziere usoara, aceasta a tinut mortis sa il incadreze in grad de handicap mediu. Eu am intrebat de ce nu se incadreaza in handicap usor asa cum este si mentionat. Si am primit raspunsul ca dka il incareaza cu handicap usor acesta este raportat statistic si nu mai primesc indemnizatia de crestere copil aferenta de la 2 la 3 ani. Si ca nu ar fi legal ca sa primesc respeciva indemnizatie. Si ca ei, cei de la Asistenta Sociala din sectorul meu nu emit o astfel de incadrare

Eu am cunostinte care au o incadrare de tip grad usor pt copii si primesc aceasta indemnizatie.

Va rog sa ma lamuriti. Eu nu vreau sa ii pun in carca copilului un diagnostic neadecvat

Cu stima,
Mihaela COmanescu
Comanescu1976 a scris:

Desi eset scris negru pe alb ca este o intarziere usoara, aceasta a tinut mortis sa il incadreze in grad de handicap mediu. Eu am intrebat de ce nu se incadreaza in handicap usor asa cum este si mentionat.

Gradul mediu de handicap se poate acorda copiilor care au capacitate de prestatie fizica (motorie, metabolica) sau intelectuala redusa, corespunzând unei deficiente functionale
scazute, ceea ce duce la limitari în activitate, în raport cu asteptarile corespunzatoare
vârstei. În aceasta situatie ele se reflecta în restrictii relativ semnificative ale participarii
sociale a copilului.
Gradul usor de handicap se poate acorda pentru cazurile în care impactul afectarii
asupra organismului este minim, cu limitare nesemnificativa a activitatii, si nu necesita
masuri de protectie speciala, participarea sociala fiind în limite rezonabile. Aceste cazuri
vor fi raportate si înregistrate statistic

Tulburari psihice:
a) întârzierile (dizabilitatile) mintale, certificate prin încadrarea în criteriile clasificarilor
internationale (ICD 10):
1. întârziere mintala usoara cu QI - 50 - 65 daca este asociata cu o alta deficienta:
senzoriala, somatica, psihica (de limbaj si comunicare, hiperactivitate, emotional,
conduita); poate fi asimilata gradului mediu de handicap;
2. întârziere mintala cu QI - 35 - 49 fara alta asociere - se poate asimila gradului
accentuat de handicap;
3. întârziere mintala severa si profunda (QI sub 35) - poate fi asimilata cu gradul grav de
handicap;
b) tulburarile pervazive de dezvoltare: autism, sindromul Rett, sindromul Asperger, în
raport cu gradul de afectare a intelectului, afectivitatii si activitatii, pot fi încadrate în
diferite grade de handicap;
c) starile dementiale de diferite etiologii, în raport cu severitatea afectarii, pot fi
încadrate în diferite grade de handicap;
d) psihozele cu evolutie cronica defectuala (schizofrenia, boala afectiva primara) sunt
încadrabile în gradul grav de handicap.
Pentru lamurirea situatiei si eventuala reanalizare a documentelor medicale,sesizati oficial Autoritatea Nationala pentru persoanele cu handicap
1. Raspunsul pe care spuneti ca vi l-a dat medicul de la comisie este (eu nu cunosc o pevedere legala care sa spuna asa ceva).

2. - Nu stiu de cand comisia de expertiza medicala se pricepe si la indemnizatia pentru CCC.
- OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor nu conditioneaza acordarea indemnizatiei pentru CCC pana la 3 ani de un anumit grad de handicap.

3. - Va recomand sa luati imediat legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC, si sa povestiti ce vi se intampla.
- Vi se spune care este prevederea legala si cum trebuie sa procedati in continuare.