Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Presedinte sectie de votare
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Presedinte sectie de votare

Buna seara, ma intereseaza ce conditii trebuie sa indeplinesti si de asemenea pasii de urmat pentru a putea activa ca presedinte intr-o sectie de votare.
Conditiile sunt:
Să aiba minim studii medii, de preferat să aiba si studii juridice
O imagine bună in societate, atat.
trebuie sa fi jurist ,precizeaza legea
De asemebea, persoanele care au cel puțin studii medii si se bucură de prestigiu în localitatea în care domiciliază și nu fac parte din niciun partid politic pot candida pentru funcțiile de președinți și locțiitori ai birourilor electorale ale secțiilor de votare