Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere dovada deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere dovada deces

de unde pot obtine o dovada din care sa reiese ca o persoana a decedat si dosarul care sta nesolutionat din 2001 nu mai este de actualitate.in general daca nu esti o ruda nu i-ti elibereaza un astfel de document.va multumesc.
dovada decesului se face conform legii prin certificat de deces eliberat de catre Primaria ultimului domiciliu al persoanei decedate , respectiv de compartmentul de stare civila din cadrul primariei
certificatul de deces se obtine in urma eliberarii de catre organele medicale a unui certificat medical constator al decesului persoanei sau in cazul persoanelor disparute si declarate moarte in urma hotararii judecatoresti declarative de moarte