Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... angajarea unui cetatean extracomunitar.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

angajarea unui cetatean extracomunitar.

Buna Ziua,

Va scriu acest post pentru a va intreba daca exista conditii deosebite, prevazute de legile Romaniei pentru a permite intrarea in Romania unui cetatean extracomunitar, dintr-un stat care nu este membru UE, dar detine un contract de munca cu o societate romaneasca. Daca da, de ce tip de contract este nevoie pentru a permite intrarea cetateanului extracomunitar? Sederea cetateanului este legata de durata contractului? Si daca contractul este incheiat pe termen nedeterminat? Odata obtinuta intrarea in Romania, in urma contractului, cetateanul extracomunitar poate circula liber in statele europene, mai exact in Italia? Sau este necesara o viza (turistica)? Cat poate sedea cetateanul extracomunitar in altre tari europene (in afara Romaniei)?
Va multumesc pentru timpul acordat si raman in asteptarea unui raspuns.

Cu respect, Cristi.
Intrarea in tara a unui cetatean extracomunitar nu se face pe baza contractului de munca , ci pe baza vizei de intrare ..

Pentru a lucra in Romania, un cetatean extracomunitar trebuie sa detina autorizatie de munca, sau permis de sedere ori carte de rezidenta.
bun dar pentru obtinerea vizei de intrare este nevoie de un contract de munca!?!
Detalii privind Venirea/calatoria in Romania gasiti aici:
[ link extern ]