Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... desemnare curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

desemnare curator

in urma unei adrese din partea instantei de judecata, intr-un proces de punere sub interdictie, autoritatea tutelara desemneaza o persoana ca si curator, fara a exista consimtamantul acesteia exprimat printr-o declaratie ca fiind de acord cu indeplinirea acestei sarcini. desemnarea persoanei ca si curator in aceste conditii s-a motivat ca fiind o sarcina de serviciu, avand in vedere ca persoana in cauza este salariata in cadrul primariei. in aceste conditii, dispozitia primarului prin care s-a desemnat aceasta persoana ca si curator fara voia sa, nu poate fi atacata in contencios pentru nulitate, avand in vedere ca motivatia adusa este neintemeiata, atributiile de serviciu ale acesteia nu implica activitatea de autoritate tutelara din cadrul acelei primarii ?
Desgur ca o asemenea dispozitie constituind un act administrativ poate fi atacata in conditiiile legii nr.554/2004 la instanta de contencios administrativ, cu respectarea proceduri prevazute de aceasta lege, fiind evidenta o vatamare a drepturilor si intereselor legitime a celui desemnat curatoor impotriva vointei si sub o motivare lipsita de relevanta,