avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatia de a constitui fonduri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatia de a constitui fonduri


Buna ziua,

Am rugamintea sa imi comunicati daca este obligatorie plata la urmatoarele fonduri:
- fond de reparatii afisat anterior oricarei reparatii,
- fond special pentru a acoperi frauda efectuata de fostul administrator,
- fond de rulment.
De asemenea doresc sa stiu daca la aceste fonduri se pot aplica penalizari?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carturarul , utilizator 20:58, 1 August 2012
Da, pentru toate trei.
Fondul de reparatii este necesar pentru a avea la dispozitie o suma in caz de urgenta.
Fondul de rulment este necesar pentru plata facturilor curente
Fondul pentru acoperirea fraudei este necesare deoarece in urma fraudei au aparut datorii la furnizor.
Totusi, numai primele doua fonduri sunt prevazute in lege, de aceea va sfatuiesc sa intrebati presedintele Asociatiei ce masuri s-au luat impotriva fostului administrator.
Daca s-a deschis proces sau s-a facut plangere penala este in regula, chiar daca s-ar putea sa nu existe posibilitatea recuperarii prejudiciului.
Daca nu s-a facut nimic insemna ca cei din conducerea Asociatiei acopera frauda.
Eu cred ca este valabil primul caz, dar, cum un proces dureaza, trebuie platiti cumva furnizorii.

In plus toate cele trei fonduri se colecteaza pana la o anumita valoare.
De exemplu, fondul de rulment se stabileste dupa luna cu intretinerea cea mai mare (una din lunile de iarna).
Cel pentru frauda are, evident, limita la valoarea sumei furate.
Fondul de reparatii are o limita stabilita in cadrul Asociatiei, in functie de staream instalatiilor blocului si de marimea lor.
Daca se efectueaza reparatii acestea se platesc din acest fond, apoi fondul se completeaza pana la valoare anterioara.
Cel mai probabil, in cazul dumneavoastra este doar o completare a sumei initiale.
Interbati-l pe Presedinte daca s-au facut reparatii recent fiindca acestea pot fi la o parte de instalatie a carei defectare nu v-a afectat si este posibil sa nu stiti de ea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond reparatii asociatii proprietari MOTEABOGDAN MOTEABOGDAN Buna seara,va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:in asociatia noastra presedintele impreuna cu administratorul au hotarat sa transforme fondul de ... (vezi toată discuția)
Fond rulment intretinere bloc brendissima brendissima Mai exista sau nu fond de rulment?Eu stiam ca in 2007 s-a decis ca nu mai este obligatoriu, ci optional, dar in acelasi timp s-a nascut foondul de reparatii. ... (vezi toată discuția)
Fond rulment asociatii de propietari/locatari Magda 5 Magda 5 Buna seara, In urma cu o saptamana presedintele unei asociatii de locatari a convocat adunarea de constituire a unui nou comitet. A trecut din functia de ... (vezi toată discuția)