Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termen de prescriere creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termen de prescriere creante

Buna ziua. Vreau sa actionez in instanta un debitor si ma confrunt cu urmatoarea situatie: facturi neachitate din data de 31.08.2008. In 01.03.2009 intervine un angajament de plata prin care debitorul isi insuseste intregul debit si se angajeaza sa il achite in transe lunare. Teoretic, acest angajamet de plata intrerupe prescrierea facturilor din anul 2008 pentru inca trei ani de zile. Problema este ca acei trei ani de zile s-au implinit in martie 2012. In prezent, ma mai pot ajuta in vreun fel de acel angajament pentru a scoate de la prescriere facturile din 2008? Pentru ce facturi il mai pot actiona in instanta pe respectivul debitor?
Va multumesc.
Nu mai puteti face nimic pentru a-l obliga pe debitor sa isi execute obligatia de plata. Doar plata de buna voie a debitorului mai este posibila.
M-am exprimat gresit. Facturile neachitate sunt din 31.08.2008 pana in 30.06.2012. Sa inteleg ca pot sa il actionez in instanta numai pt facturile neachitate din 07.2009 si pana in prezent? Va multumesc.
Va rog, sa ma ajute si pe mine cineva cu aceasta informatie.