Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE SALARIAT IN TIMPUL UNUI LITIGIU PE ROL CU ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE SALARIAT IN TIMPUL UNUI LITIGIU PE ROL CU ANGAJATORUL ?

Daca un salariat a actionat in instanta angajatorul, acesta are dreptul legal sa il concedieze ? :stunned: O baza legala daca se poate va rog. Multumesc
Cunosc afirmatiile domnului avocat .. insa trebuia sa mentioneze si faptul ca practica instantelor de judecata din Franta nu au nicio relevanta fin Romania... practica judiciara nu este izvor de drept in Romania ...

Se va tine cont de jurisprudenta CEDO si de cea a CEJ.
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis

Nu a mentionat...
Stiam asta ... dorea doar sa faca o referire ca in Europa exista deja o juriprudenta , insa asa cum am mai spus instantele judecatoresti din Romania nu sunt obligate sa respecte nici hotararile pe care le-au pronuntat ele insele., exceptie facand anumite hotarari.
Corect.
Dar referitor la celelalte prevederi legale mentionate de mine e ok ? Le pot trimite la instanta ?
Da, le poti trimite ... poti invoca si art.51 din Constitutie:
Dreptul de petiţionare
(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.
(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.
(3) Exercitarea dreptului de petiţionare este scutită de taxă.
(4) Autorităţile publice au obligaţia să răspundă la petiţii în termenele şi în condiţiile stabilite potrivit legii.