Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Divizare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Divizare SRL

Buna ziua.
Exista un SRL care doreste divizarea pentru realizarea mai multor proiecte, divizare prin crearea de alte societati noi.

Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care societatea divizata a depus o anumita documentatie pentru obtinerea unui aviz pentru unul din proiectele care vor face obiectul de activitate a uneia dintre societati nascute in urma divizarii, este posibil ca acel aviz sa se elibereze direct pe noua societate?
2. Daca dupa infiintare respectivul SRL nou creat se vinde, cui ii revine suma de bani corespunzatoare?

Va multumesc!
Dupa divizare, srl-ul nou creat este o entitate distincta deci banii revin celui care il detine