Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fost detinut, actual PFA / Intreprindere Individuala???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fost detinut, actual PFA / Intreprindere Individuala???

Buna seara. Se poate ca un fost detinut ( inainte de detentie a fost administrator la un SRL) sa fie o Persoana Fizica Autorizata sau Intreprindere Individuala?
Inteleg ca dupa o anumita perioada de timp dupa detentie nu mai are voie sa fie administrator. Multumesc, astept raspunsuri... o seara buna.
Depinde pentru ce infractiune a fost condamnata persoana ca doreste sa fie titular de PFA sau II. Pot desfăşura activităţi economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 din OUG 44/2008 persoanele fizice care:
a) au împlinit vârsta de 18 ani, în cazul persoanelor fizice care solicită autorizarea pentru desfăşurarea de activităţi economice conform art. 4 lit. a) şi b) (OUG 44) şi al reprezentantului întreprinderii familiale, respectiv vârsta de 16 ani, în cazul membrilor întreprinderii familiale;
b) nu au săvârşit fapte sancţionate de legile financiare, vamale şi cele care privesc disciplina financiar-fiscală, de natura celor care se înscriu în cazierul fiscal;
c) au un sediu profesional declarat conform art. 9 alin. (2) din OUG 44/2009;
d) declară pe propria răspundere că îndeplinesc condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi al protecţiei muncii.
A fost condamnat de inselaciune, se pare ca nu se incadreaza decat dupa acea perioada de timp....de dupa detentie