Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legislatia privind conditii de detasare angajati in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legislatia privind conditii de detasare angajati in Austria

Buna seara, tuturor. E prima mea postare pe forum si va cer ajutorul. O firma din Romania, cu angajati va avea un contract cu o firma din Austria, prin care va efectua servicii in Austria cu angajatii din Romania. In afara de indeplinirea conditiilor prevazute in Codul Muncii referitor la activitatea salariatilor in strainatate, firma din Romania va trebui sa mai faca ceva pentru ca sa fie totul ok din punct de vedere legal? Mentionez ca angajatilor li se va face si o asigurare suplimentara in Romania, iar in Austria li se va face ceva legat de protectia muncii.
Contractele individuale de munca vor cuprinde cel puţin următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) numărul de locuri de munca în străinătate pentru care se încheie contractul;
c) funcţia, meseria sau ocupaţia;
d) natura şi durata angajării, condiţiile de angajare, de încetare a angajării sau de reangajare;
e) durata timpului de munca şi de repaus;
f) tariful orar, salariul lunar şi datele de plata a salariului;
g) sporuri, ore suplimentare şi alte drepturi salariale;
h) cazurile în care pot fi urmărite drepturile salariale;
i) durata, modul de acordare şi drepturile băneşti aferente concediului de odihna;
j) condiţiile de munca, măsuri de protecţie şi securitate a muncii;
k) posibilitatea transferării salariului în România;
l) asigurarea medicală a angajaţilor romani, similar cu cea a
cetăţenilor din ţara primitoare;
m) acordarea de despăgubiri angajaţilor romani în cazul accidentelor de munca, al bolilor profesionale sau al decesului;
n) condiţiile de cazare, de locuit sau, după caz, de închiriere a unei locuinţe şi de asigurare a hranei;
o) asigurarea formalităţilor, stabilirea condiţiilor de transport din România în statul în care se asigura ofertele de locuri de munca şi retur pentru angajaţii cetăţeni romani şi membrii de familie care îi însoţesc sau îi viziteaza, precum şi suportarea cheltuielilor aferente;
p) taxele, impozitele şi contribuţiile care grevează asupra veniturilor angajaţilor cetăţeni romani, asigurându-se evitarea dublei impuneri sau a dublei perceperi de contribuţii de asigurări sociale;
r) obligaţiile angajaţilor cetăţeni romani în străinătate;

Cetăţenii romani care lucrează în străinătate pe baza de contracte beneficiază în ţara de prestaţiile acordate de sistemul asigurărilor sociale de sănătate, sistemul asigurărilor pentru şomaj sau de sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, dacă, în temeiul contractelor de asigurare încheiate, plătesc
organelor competente din România contribuţiile corespunzătoare stabilite pe baza declaraţiilor privind veniturile lunare realizate în străinătate.