Forum Discuţii juridice Executare silită Se mai incheie contract cu executorul ?
Discuție deschisă în Executare silită

Se mai incheie contract cu executorul ?

De curand un executor judecatoresc mi-a spus ca nu se mai incheie contracte cu ei in cazul in care soliciti executarea silita a unei sentinte definitive si irevocabile. Zice ca s-ar fi modificat ceva in acest sens. Eu nu pot sa cred asa ceva. :stunned:
E adevarat ? Si daca da se poate o baza legala va rog ? :-/

Multumesc
În conformitate cu dispoziţiile Codului de procedură civilă, ale Legii 188/2000, a Regulamentului de punere în aplicare a Legii 188/2000, a Statutului profesiei de executor judecătoresc, creditorul si executorul judecatoresc pentru respectarea si materializarea hotararii instantei,respectiv executarea titlului executoriu,prin contract stabilesc Obiectul contractului, Onorariul,Cheltuieli., Obligatiile parţilor, Clauze speciale
Eram convinsa ca nu e adevarat. Multumesc pt raspuns. =D>
O cautare inocenta pe goagle, poate sa nu dea raspunsurile dorite.
Exista o hotarare UNEJ care interzice sa se incheie contracte intre executor si creditor. Aceasta hotarare a fost sau va fi atacatain contencios administrativ.
Cred ca nici acea inocenta cautare pe goagle nu a existat. Si exista acea hotarare a UNEJ, a fost atacata insa se judeca. Nu mai multumiti asa repede pt raspunsuri pentru ca de cele mai multe ori sunt eronate...
@bejsd

Pai daca inca se judeca, e posibil sa se fi solicitat si suspendarea executarii acesteia pana la solutionarea litigiului ?