avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Continutul integral al viitorului Cod de procedura ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Continutul integral al viitorului Cod de procedura civila

Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa ma ajute, sa-mi spuna unde gasesc continutul integral al noului Cod de procedura civila, care va intra in vigoare in curand (cred ca 1 sept.). Multumesc mult si va doresc toate cele bune =D>
Cel mai recent răspuns: Pilu , utilizator 15:11, 6 August 2012
Buna dimineata,

Sunteti nerabdator. :) Si noi am fost la fel de nerabdatori sa vedem Codul de procedura civila republicat. Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila a fost modificata prin Legea nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila. Gasiti ambele acte normative pe moficial.ro, de exemplu.

Potrivit art. 80 din Legea nr. 76/2012, Codul de procedura civila trebuia republicat intr-un termen de 3 luni de la data publicarii Legii nr. 76/2012 in Monitorul Oficial. Vineri, 3 august, Legea nr. 134/2010 a fost republicata in Monitorul Oficial nr. 545/2012. Intr-un termen foarte scurt o veti putea citi aici, pe prima pagina a acestui forum. Astept ca actul normativ sa apara pe site-urile juridice in forma republicata, bineinteles.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc mult si va doresc o sapta,ana cat mai placuta =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 134/2010 privind codul de procedurã civilã în forma republicatã (noul cod de procedurã civilã) Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 545, din 3 august 2012 si poate fi consultata ... (vezi toată discuția)
Legea de punere in aplicare si / sau de modificare a codurilor de procedura Ramochest Ramochest Am si eu rugamintea sa imi spuna cineva, in momentul de fata, care este ultima lege care actualizeaza codul de procedura civila si codul de procedura penala. ... (vezi toată discuția)
Intrarea in vigoare a modificarii og nr. 2/2001 si legii nr. 554/2004 a fost amânatã prin oug nr. 44/2012? cartiano45 cartiano45 Va rog sa-mi spuneti daca prin OUG 44-2012 ( pentru modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de ... (vezi toată discuția)