avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Legea de punere in aplicare si / sau de modificare a ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Legea de punere in aplicare si / sau de modificare a codurilor de procedura

Am si eu rugamintea sa imi spuna cineva, in momentul de fata, care este ultima lege care actualizeaza codul de procedura civila si codul de procedura penala. Am citit in unele locuri ca legea 202/2010 se aplica in prezent si este cea mai recenta ce le actualizeaza. In alte parti se vorbea de legea 134 sau legea 177. Imi puteti spune va rog care se aplica in prezent?
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 17:58, 14 Octombrie 2012
Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă a fost republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 545 din 3 august 2012.

Prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 44/2012 privind modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă a fost amânată pentru data de 1 februarie 2013.
Codul de procedura penala- aprobat prin Legea 135 din 2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 134/2010 privind codul de procedurã civilã în forma republicatã (noul cod de procedurã civilã) Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 545, din 3 august 2012 si poate fi consultata ... (vezi toată discuția)
Legislatie casandralin casandralin Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in perioada decembrie 2012- iulie 2014 s-a modificat Codul Muncii si cum. Va multumesc (vezi toată discuția)
Continutul integral al viitorului cod de procedura civila Pilu Pilu Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa ma ajute, sa-mi spuna unde gasesc continutul integral al noului Cod de procedura civila, care va intra in ... (vezi toată discuția)