avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata in avans la factura internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata in avans la factura internet

Buna ziua.
va rog sa imi spuneti si mie ce lege exista si cui ma pot adresa pentru urmatoarea problema:
La incheierea contractului cu furnizorul de internet( desi eram client vechi dar pe alta firma, deoarece se tot schimba )cu termenul de 26.05.2012 si furnizarea serviciilor de internet abia pe 1.06.2012, mi se emite factura pentru luna iunie (per de facturare 1.06.2012-30.06.2012) in 20.06.2012 si scadenta in 05.07.2012 . Bun!
Apoi pe luna iulie imi vine: emitere factura pe 2.07.2012 ( pentru per. de facturare 1.07.2012-31.07.2012) cu scadenta pe 15.07.2012. Si apoi factura urmatoare la fel. Deci, eu platesc in avans serviciile lor. vreau sa stiu daca e corect sau nu asa, avand in vedere ca scadenta ar trebui sa fie dupa perrioada de facturare si nu scadenta la mijolcul lunii facturate.
Va multumesc !
Mihaela
Cel mai recent răspuns: miha0980 , utilizator 21:04, 16 August 2012
Ati semnat un contract pentru furnizarea serviciului de internet, prin urmare studiati contractul si vedeti cum se face facturarea, respectiv plata facturii.
Domnule Ionel,

In contract nu scrie cand se va emite factura, ci doar ca scadenta este la 15 zile de la emiterea facturii. Nimic altceva. Iar ei emit factura la inceputul perioadei de facturare , asa cum am exemplificat: emit factura pe 2 august pentru perioada de facturare 1.08-30.08 si scadenta este la mijlocul perioadei de facturare... pe 15 ale lui august!
Astept un raspuns competent din partea membrilor. Multumesc.

Multumesc si dumneavoastra.
Asa imi emite si mie furnizorul de tv RCS-RDS, dar nu le platesc numai dupa expirarea perioadei, imi emite pe 19 a lunii iulie (exemplu) pentru luna august, si le platesc dupa 01.09.2012, asa ca eu tot timpul figurez cu facturi restante in sold, lucru ce nu ma deranjeaza,dar tin evidenta.
Am penalitati dupa scadenta de 0.50% pe zi , precum si inchiderea netului. Asa ne-am gandit si noi sa le platim , insa au fost precauti si au stipulat penalitati...
va multumesc frumos
Mihaela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de plata facturi de gunoi sorin2tudora sorin2tudora Buna ziua, Am o rugaminte: la noi, la asociatie, termenul de plata al facturii de gunoi este de sapte zile. Mentionez ca in acest mod, asociatia noastra, este ... (vezi toată discuția)
Servicii intrerupte pentru neplata (facturarea continua) M.snc M.snc Buna ziua Mi-au fost intrerupte seviciile de internet fix pentru neplata (dupa doua facturi neplatite), dar desi cu serviciile intrerupte, operatorul ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea emiterii facturii pentru plata serviciilor Max2001 Max2001 Buna ziua, Doresc sa stiu daca exista vreo lege care sa oblige un furnizor de servicii sa emita o factura pentru serviciile prestate si in cat timp trebuie ... (vezi toată discuția)