Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare legi care reglementeaza CCC si pre-post natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare legi care reglementeaza CCC si pre-post natal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti care sunt toate legile/ordonantele sau alte instrumente care reglementeaza concediul pentru cresterea copilului si concediul pre si post natal, sau orice articole de care se poate folosi o proaspata mamica :D
Multumesc frumos.
Sunt destule acte normative de studiat :

Protectia maternitatii :

Ordonanta urgenta 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca (M.Of. 750 din 27-oct-2003)

Legea 25/2004 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca (M.Of. 214 din 11-mar-2004)

Norme Metodologice din 2004 de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca (M.Of. 378 din 29-apr-2004)

Ordonanta urgenta 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate (M.Of. 1074 din 29-noi-2005)

Concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului :

Ordonanta de urgenta nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor(M.Of.830 din 10- dec-2010)

Legea 132/2011 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (M.Of. 452 din 28-iun-2011)

Ordonanta de urgenta 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala (M.Of. 938 din 30-dec-2011)

Norme Metodologice din 2011 de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (M.Of. 78 din 31-ian-2011)

Hotarirea 57/2012 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 50/2011, a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 52/2011, si a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 38/2011 (M.Of. 82 din 01-feb-2012)

Cititi si acest articol :
[ link extern ]

Va doresc nastere usoara !
Va multumesc frumos pt raspuns si pt urare :)
O zi frumoasa!