Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... text de lege sau interpretare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

text de lege sau interpretare

Buna ziua,
Am gasit textul de mai jos pe mai multe site-uri de discutii legate de concediul de maternitate.Ma intereseaza daca acesta este un text de lege sau o interpretare a unor persoane, mi-ar fi foarte util intr-un proces ( daca ar fi un text dint-o lege, Oug,...) insa am nevoie de cadru legal al acestuia, daca exista.
Va multumesc.

Titularul dreptului
Cine are dreptul la indemnizatie de maternitate?
Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin 6 luni sau de perioade asimilate potrivit legii.
pentru concedii medicale ( inclusiv cel de maternitate ) cititi OUG 158/2005 si normele de aplicare O 60/2006
OU 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
Textul este destul de clar.

Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin 6 luni sau de perioade asimilate potrivit legii.

Acesta este un comentariu al specialistilor asupra textului de lege si il gasiti la aceasta adresa:
[ link extern ]
1. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.074 din 29 noiembrie 2005.

2. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 750 din 27 octombrie 2003.

3. Legea nr. 25 din 5 martie 2004 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 214 din 11 martie 2004.

4. Hotararea Guvernului nr. 537 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 378 din 29 aprilie 2004.

5. Hotararea Guvernului nr. 1.141 din 23 iulie 2004 pentru modificarea alin. (1) al art. 20 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 537/2004, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 686 din 30 iulie 2004.