avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 50% 1 iul
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 50% 1 iul

buna ziua, am citit noile prevederi din codul fiscal de la 1 iul 2012 si am o nelamurire. Am citit ca la cheltuielile cu intretinere, reparatii, combustibil, asigurari(acestea nu au tva)la masinile folosite "nu" in scopul desfasurarii activitatii se deduce un tva de 50 % atat! eu nu inteleg, cum deducem doar 2 lei din tva 4 lei...cum o sa apara la mine tva 2 lei si la furnizorul meu 4 lei tva?si plus de asta cum o sa inregistram in 394 factura?cum inregistram in decont?nu-i dau de cap!astept lamuriri, opinii, contraziceri!
Cel mai recent răspuns: karmem , utilizator 09:32, 17 August 2012
in decl. 394 se inregistreaza sumele intregi, conform factrurilor primite, aceste declaratii informative neavand implicatii fiscale.
in decontul de tva se preiau toate sumele la rd. 27 , iar la rd. 28 nu se preia decat 50% din tva aferenta facturilor pentru care dreptul de deducere a fost limitat.


va multumesc!
buna ziua din nou.
Cf art 21 alin (3) Cfiscal: chelt de functionare, intretinere , reparatii, aferente autoturismelor folosite de pers cu functii de conduceresi adm ale pj sunt deductibile limitat cf art 21 alin 4, lit. t, la cel mult un singur autoturism aferent fiecarei persadica 50 % sunt deductibile(aici se includ cica si asigurari, rovinieta, impozite si taxe locale), am inteles pana aici ca daca am 1000 lei chelt 500 sunt nedeductibile- se exclude amortizarea.
Problema este ca noi avem pe firma 3 masini, una e a administratorului-care intra la deductibilitate 50%, dar celelalte doua care sunt folosite de patroni?(fara functie de conducere in societate), cum deducem?tot 50% sau astea sunt nedeductibile integral?pt ca legea spune asa:la cel mult un singur autoturism aferent fiecarei pers cu astfel de atributii. astept mai multe pareri./
Patronii nu au nici un rol in administrarea firmei? In actul constitutiv ei sunt doar asociati sau sunt si administratori, chiar daca neretribuiti?
pai nu, doar patron , asociat si atat, nu are functie de adm, director sau ceva asemanator!

Alte discuții în legătură

D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila achizitie carburati 50% deductibila getacatinca getacatinca Buna seara, Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pt achizitie carburanti cu deduct 50%, este corect: % =401 2480 6022 deduct ... (vezi toată discuția)
Inregistrari corecte pentru 394 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA As vrea sa aflu si parerea voastra cu privire la monografiile folosite pentru inregistrarea corecta a facturilor in D 394. Ex.achitizionez de la un magazin cu ... (vezi toată discuția)