Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM cu durata nedeterminata si perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM cu durata nedeterminata si perioada de proba

Buna ziua!
Ati auzit de CIM cu durata nedeterminata dar cu perioada de proba de 90 zile?
arakys, utilizator
Din codul muncii citire:
Art. 31
(1)Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.

... aplicabil contractelor individuale de munca incheiate pe perioada nedeterminata
Rodica2011, utilizator
Rodica2011 a scris:

Din codul muncii citire:
Art. 31
(1)Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncÄ� se poate stabili o perioadÄ� de probÄ� de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie Å�i de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.

... aplicabil contractelor individuale de munca incheiate pe perioada nedeterminata

Eu am mai avut CIM perioada nedeterminata dar fara proba. Daca e cu proba, perioada de angajare devine determinata din oficiu, parerea mea.

Ar mai fi tot art.31 al (2) care spune : "verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 zile calendaristice"

Ce inteleg eu de aici, ar fi ca pentru pers. cu handicap perioada de proba e de maxim 30 zile calendaristice iar nu de max 90 zile calendaristice pentru pers fara handicap.
Am inteles bine?