Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cedare si preluare contract leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cedare si preluare contract leasing

Buna ziua.Am un contract de leasing financiar extern, doresc sa-l cedez la o alta firma.As dori sa-mi spuneti daca sunt corecte notele contabile pentru ambele firme.
Nota contabila pentru firma care cedeaza bunul:
% = 2133 val. totala a bunului
2813 suma amortizata
167.3 suma ramasa de achitat
6583 diferenta dintre suma platita si suma amortizata

Nota contabila pentru firma care preia bunul:
2133 = % val. totala a bunului
2813 suma amotizata
167.1 suma ramasa de achitat
7588 dif. dintre suma platita si suma amortizata (aici nu sunt sigura)
Daca pun pe contul 6583 accea suma, firma care cedeaza bunul, nu va fi in pierdere prea mare, si invers pentru firma care preia?#-o
Va rog mult un raspuns,o parere!
Stie careva sa ma ajute cu aceasta problema?:(