avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cedare si preluare contract leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cedare si preluare contract leasing

Buna ziua.Am un contract de leasing financiar extern, doresc sa-l cedez la o alta firma.As dori sa-mi spuneti daca sunt corecte notele contabile pentru ambele firme.
Nota contabila pentru firma care cedeaza bunul:
% = 2133 val. totala a bunului
2813 suma amortizata
167.3 suma ramasa de achitat
6583 diferenta dintre suma platita si suma amortizata

Nota contabila pentru firma care preia bunul:
2133 = % val. totala a bunului
2813 suma amotizata
167.1 suma ramasa de achitat
7588 dif. dintre suma platita si suma amortizata (aici nu sunt sigura)
Daca pun pe contul 6583 accea suma, firma care cedeaza bunul, nu va fi in pierdere prea mare, si invers pentru firma care preia?#-o
Va rog mult un raspuns,o parere!
Cel mai recent răspuns: mihaela2513 , utilizator 15:53, 10 August 2012
Stie careva sa ma ajute cu aceasta problema?:(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile contract novatie adina_beb adina_beb Buna ziua Societatea la care lucrez a incheiat un contract de novatie cu o alta societate pentru un autoturism si nu stiu care sunt inregistrarile contabile ... (vezi toată discuția)
Cesiune contract leasing Botosel Botosel Buna ziua, Am o masina in leasing din 2008. Luna aceasta s-a hotarat cesionarea contractului catre o alta firma. Firma de leasing ne-a aprobat cererea si ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)