avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile contract novatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile contract novatie

Buna ziua

Societatea la care lucrez a incheiat un contract de novatie cu o alta societate pentru un autoturism si nu stiu care sunt inregistrarile contabile care tb facute.
Am urmat. solduri:
- 2133 - 50030,83
- 167 - 14141,15
- 2813 - 36481,38
In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:05, 22 Septembrie 2009
Inteleg ca dvoastra preluati un contract de leasing pe care l-a incheiat initial o alta firma si pe care-l continuati dvoastra.
In primul rind acest contract trebuie incheiat intre dvoastra si soc de leasing cu specificarea momentului din care preluati ratele neajunse la scadenta din acel contract. Acesta trebuie incheiat in mod obligatoriu pt ca facturile de rate si cea de val reziduala sa fie emise pe numele noii firme
Nu se intelege din postare daca societatea initiala are vreo pretentie, daca platiti ceva din ratele pe care deja ea le-a achitat.
In mod normal soc initiala nu trebuie despagubita de dvoastra.
Valoarea la care dvoastra va inregistrati in contabilitate este valoarea ramasa de plata cf contractului pe care il aveti cu soc de leasing, adica 2133 = 167. Aceasta este valoarea pe care dvoastra urmeaza sa o amortizati si sa o platiti.

Daca v-ati inteles la o despagubire, soc de leasing ar trebui sa fact cu minus catre prima firma contravaloarea sumei si cu plus catre dvoastra, dvoastra platiti si firma initiala incaseaza banii de la soc de leasing. Direct intre dvoastra si firma initiala nu-si are sens facturarea pt ca nu aveti ce deconta, mijl de transport este proprietatea firmei de leasing. Si aceasta valoare se include in 2133 in corespondenta cu 401. Sau 2133=167 si concomitent 167=401.

In concluzie nota 2133=167 se face la intreaga valoare a acestui contract.
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
Imi cer scuze ca nu am fost destul de explicita. Eu lucrez la soc care cesioneaza autoturismul. Problema mea este ca nu stiu cum sa scot autoturismul din contabilitate, ce note contabile sa fac.

Multumesc
%=2133
167 cu restul ratelor neplatite
2813 cu val amortizata
612 pt ca puteti considera ca MF a fost numai inchiriat si nu v-ati exprimat optiunea de a-l cumpara (ar mai fi posibil si 6583 dar nu ati fost niciodata proprietar al acestui MF)
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
Si 6583 cu valoarea neamortizata?
Daca este asa, nu imi da totalul din 2133.
Daca leasingul a fost in euro probabil ca sunt niste dif de curs care nu au fost inreg cum trebuie. Adica s-a facut rata 167=401 la val de pe fact la un alt curs decit cel care a fost in nota 2133=167 sau nu au fost inreg dif de curs la 31.12 a anului.
Trebuie sa verificati dupa scadentarul care insoteste contractul daca toate sumele au fost la cursul corect.
Daca creditul lui 167 a fost la un curs, trebuie ca si debitul sa fie la acelasi curs pt ca altfel ramine sold cu + sau - la finalul contractului

In cazul dvoastra 6583 ar fi cu -591.7 lei. Verificati prima data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare si preluare contract leasing mihaela2513 mihaela2513 Buna ziua.Am un contract de leasing financiar extern, doresc sa-l cedez la o alta firma.As dori sa-mi spuneti daca sunt corecte notele contabile pentru ... (vezi toată discuția)
Contari - reziliere ctr leasing miraj miraj buna am o societate care anul trecut a luat in leasing un vagon de tir si a achitat ratele pana in aug 2009 dupa care a inapoiat vagonul si a reziliat ctr de ... (vezi toată discuția)
Cesiune contract leasing Botosel Botosel Buna ziua, Am o masina in leasing din 2008. Luna aceasta s-a hotarat cesionarea contractului catre o alta firma. Firma de leasing ne-a aprobat cererea si ... (vezi toată discuția)