Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succcesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succcesorala

fratele meu a facut un contract de donatie si mi sa incalcat masa succesorala il pot actiona in instanta pentru reducerea donatiei????????????
Da, il puteti actiona in instanta, daca prin donatia facuta activele se diminueaza sub cuantumul rezervei succesorale, solicitand reductiunea donatiilor.
Daca fratele e cel care a donat un bun al lui, nu puteti cere nimic ca nu sunteti mostenitor rezervatar al fratelui

ART. 1093 c.c.
Persoanele care pot cere reducţiunea
Reducţiunea liberalităţilor excesive poate fi cerută numai de către moştenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum şi de către creditorii chirografari ai moştenitorilor rezervatari.

Nu va incadrati in categoria celora care pot cere reductiune liberalitatilor excesive.

Da, trebuie sa ne spuneti despre ce e vorba. Dvs. nu sunteti un mostenitor rezervatar al fratelui, deci nu aveti ce rezerva sa cereti.