avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succcesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succcesorala

fratele meu a facut un contract de donatie si mi sa incalcat masa succesorala il pot actiona in instanta pentru reducerea donatiei????????????
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:51, 10 August 2012
Da, il puteti actiona in instanta, daca prin donatia facuta activele se diminueaza sub cuantumul rezervei succesorale, solicitand reductiunea donatiilor.
Daca fratele e cel care a donat un bun al lui, nu puteti cere nimic ca nu sunteti mostenitor rezervatar al fratelui

ART. 1093 c.c.
Persoanele care pot cere reducţiunea
Reducţiunea liberalităţilor excesive poate fi cerută numai de către moştenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum şi de către creditorii chirografari ai moştenitorilor rezervatari.

Nu va incadrati in categoria celora care pot cere reductiune liberalitatilor excesive.

Da, trebuie sa ne spuneti despre ce e vorba. Dvs. nu sunteti un mostenitor rezervatar al fratelui, deci nu aveti ce rezerva sa cereti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, socrul meu a decedat recent si din viata a donat ... bibi2018 bibi2018 Bună ziua ,socrul meu a decedat recent si din viata a donat sorei lui apartamentul lui .Pe cf zice ca is lăsat 1/4 cota actuala și 1/4 inițială. ... (vezi toată discuția)
Donatie imobil arvat_t arvat_t Am primit printr-un act de donatie un apartament de la o persoana care nu are nici un grad de rudenie cu mie.Pot fi actionata in jud.de rudele ei (are verisori ... (vezi toată discuția)
Succesiune suspendata,mostenitor rezervatar decedat dupa suspendare ContSters365386 ContSters365386 In urma decesului mamei,fiica \"R\"a solicitat suspendarea succesiunii,in calitate de mostenitor rezervatar,deoarece mama ei lasase toate bunurile ,prin ... (vezi toată discuția)