Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Propunere de arestare admisa- ce se poate face pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Propunere de arestare admisa- ce se poate face pentru a fi cercetata in stare de libertate?

Am aflat azi ca o prietena de a mea a facut o prostie mare si asi vrea sa o ajut. A avut prea mare inredere intr-un om si acuma e inchisa pentru 29 de zile.

Solutie: Admite propunerea DIICOT – Serviciul Teritorial Bacău . În temeiul art.1491 rap. la art.143 şi art.148 lit.f din C.p.p. dispune arestarea preventivă a inculpatei: Nistor Simina Adela - cercetată pentru săvârşirea infracţiunilor prev. de art. 8 din Lg. 39/2003 raportat la art. 323 din C.penal, art. 9 alin. 1 lit. c din Lg. 241/2005 cu aplicarea art. 41 alin. 2 din C.penal, art.26 din C.p. rap. La art. 9 alin. 1 lit. c din Lg. 241/2005 cu aplicarea art. 41 alin. 2 din C.penal , art.26 din C.p. rap la art. 43 din Lg. 82/1991 raportat la art. 290 din C.penal , art. 23 alin. 1 lit. b din Lg. 656/2002, art. 290 din C.penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 din C.penal, cu aplicarea art.33 lit.a din C.p. pe o durată de 29 de zile începând cu data de 19.07.2012 .

Avand nevoie de bani a acceptat sa preia o firma in anul 2009 ca administrator, dar toata activitatea pe acea firma era cordonata de fratele vitreg al concubinului. Si in spre sfarzitul anului 2010 fratele vitreg al concubinului a plecat din tara fara sa-i lese actele firmei si actele contabile. In luna iulie 2012 sau trezit cu cei de la D.I.I.C.O.T. la usa pentru perchezitie. Si i-au spus ca e cercetata pentru SPALARE DE BANI si EVAZIUNE FISCALA cu un prejudiciu de 1.100.000 lei noi. Au martori ca ei habar nu aveau nimica cu ce se ocupa fratele vitreg si au martori care au asistat la propunerea acestuia. Ei stau in chirie si au si un copil minor de 4 ani. Ce ar putea face sa o elibereze. Ia nu este vinovata de cele intamplate iar fratele vitreg al concubinului e plecat din tara. Astept raspuns de la dumneavoastra. Va multumesc.

Ulterior din cercetari au aflat ca fratele vitreg al concubinului a mai fost cercetat in 2007 - 2008 pentru evaziune viscala , are pe rol un proces pentru delapidare cu mandat de aducere si mai multe plangeri inregistrate la politie pe numele Fratelui vitreg. Singura greseala care a facut o este ca tot ce a semnat ea erau foi in alb. Ce poate fa sa o cerceteze in libertate?
ContSters112599, utilizator
Cred ca ar fi bine sa angajeze un avocat bun, specializat in dreptul penal.
Apoi sa stabileasca strategia de aparare si sa actioneze in consecinta.
Daca ar fi dupa mine, avand in vedere cele aratate de dvs, as sfatui-o sa declare adevarul si sa solicite administrarea probelor din care sa reiasa contributia sa.
In functie de probele administrate pe parcurs se pot face cereri pentru judecarea in libertate.
Mult succes.
Pentru a exista infractiunile respective, trebuie ca politia sa dovedeasca INTENTIA acelei persoane arestate.A semnat acte?Ce anume?
Pe cate am inteles de la ea niste facturi a semnat care erau numai stampilate (in alb)
. Si niste hartii care l-ea depus la ANAF. Si la banca cand era vorba sa ridice bani din cont alte hartii nu a semnat.
,, Mai este posibil ca statul sa-i puna sechestrul la casa parintilor? Casa nu este trecuta pe numele ei"
Astazi a avut proces pentru prelungirea mandatului de retinere :
Solutie: În baza art.155 şi urm. C.pr.pen admite în parte propunerea Parchetului de pe lângă Î.C.C.J. - Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Bacău de prelungire a măsurii arestării preventive a inculpatei NISTOR SIMINA ADELA şi în consecinţă: Dispune prelungirea arestării preventive, pe o durată de 30 zile, începând cu data de 17.08.2012 şi până la 15.09.2012, pentru NISTOR SIMINA ADELA - cercetată pentru săvârşirea infracţiunilor prev de: art. 8 din Lg. 39/2003 raportat la art. 323 din C.penal, art. 9 alin. 1 lit. b din Lg. 241/2005, art. 26 din C.penal raportat la art. 9 alin. 1 lit. c din Lg. 241/2005, art. 290 din C.penal cu aplicarea art. 41 alin. 2 din C.penal, art 26 din C.penal raportat la art. 43 din Lg. 82/1991 cu referire la art. 290 din C.penal şi art. 23 alin. 1 lit. b din Lg. 656/2002, tote cu aplic. art. 33 lit.a Cpenal. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi 10.08.2012, ora. 14.00, în prezenţa inculpatei.
Ce poate sa faca sa demonstreze ca prejudiciul de 1.100.000 lei noi nu la facut ea si fratele vitreg al concubinului ?
Avocatul spunea sa achite prejudiciul ca sa scape mai repede, dar nu a intrebato daca are sau nu lucrand amandoi pe salarii de 700 respectiv 900 de lei.
VA rog imi puteti spune ce solutii sunt pentru acest caz? Dosarul este in curs de cercetare penala. Poate chema martorii care au asistat la discutii? Intre ea si fratele vitreg al concubinului ca am inpresia ce pe concubin nu-l poate pune ca martor. VA multumesc.