Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberarea sub control judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberarea sub control judiciar

Revin cu o intrebare legata de Dosarul penal de care am mai vorbit. Saptamana trecuta a avut loc recursul la cererea de eliberare conditionat care i-a fost respinsa. M-am uitat cu avocatul in dosar si la declaratia vechiului administrator al societati am descoperit niste minciuni........ El a declarat in fata procurorului ca ar fii dat anunt in ziar ca vinde societatea si ca a fost sunat de catre inculpata si ca ia oferit suma ceruta. In realitate nu a fost dat nici un anunt in ziarul local declarat de el, am fost la arhiva ziarului si am facut copii xeroxate dupa paginele in care sunt anunturi cu vanzari/cedari si infintari firme in perioada in care a zis el ca a dat anuntul si am sunat la toate numerele care cedau si vindeau firme si nici un rezultat nici unul din numere nu a avut de vanzare sau cedare firma cu domeniul respectiv. Actele de schimbare a administratorului s-au facut la un notar public unde el a declarat ca a primit bani, dar la dosar nu apare nici o chitanta si nici nu se specifica ca ar fii primit bani pentru societate asta ce inseamna FALS IN DECLARATI. Cel care detinea firma ii cunoaste pe celelalte persoane ( era mana-n mana ) care apar in dosar la EVAZIUNE FISCALA si SPALARE DE BANI. Ce se poate face in acest sens? Se poate sa-l traga la raspundere pentru ca a mintit in declaratie? Si astea sunt numai o parte din minciunile care le-a declarat. Ce sfaturi puteti sa-mi dati ? Va multumesc.
Liberarea conditionata este reglemantata da art. 59 si urmatoarele din codul penal.
Pentru a fi liberat conditionat inainte de executarea in intregime a pedepsei trebuie ca cel condamnat sa execute o fractie din pedeapsa, sa fi fost staruitor in munca, disciplinat si sa fi dat dovezi temeinice de indreptare. Deasemenea se tine seama si de antecedentele penale.
Deci persoana care solicita a fi liberat conditionat a fost condamnat pentru ca a fost gasit vinovat de savarsirea unei infractiuni.
Asa cum am aratat mai sus, liberarea conditionata tine de comportamentul avut de condamnat pe parcursul executarii pedepsei si nu priveste vinovatia acestuia, care de altfel a fost deja stabilita.
Dosarul este in curs de cercetare penala inca nu a fost trimis in judecata............ si asa zis inculpatul apare in actele societatii doar cu numele si semnatura ( cum a zis si avocatul a semnat precum primarul ) si cel care a coordonat toata treaba este plect din tara........... si cei implicati de la alte societati care sunt vizati de cei de la D.I.I.C.O.T stiau de toata magaria.
Inculpatul nu mai are antecedente penale si nici civile. Defapt este forba de o fata care are si copil mic si statea cu chirie, avand nevoie de bani a apelat la o ruda a concubinului care ia bagat in mizeria asta sa-i imprumute cu niste bani ......... si dupa cateva zile a venit cu propunere sa-l ajute la randul lor prelund o firma si ca le asigura in fiecare luna suma de 1.000 lei ( drep salariu) asta sa intamplat pe la inceputul lui 2009. Iar in 2010 pe la inceput a zis ca vrea sa inchida societatea ca nu-i mai merge afacerea. In cursul anului 2009 a tot scos sume de bani din banca prin transfer de la o firma. Si in luna iulie 2012 s-au trezit cu cei de la D.I.I.C.O.T la usa ca , cautau actele societati si bani. Nu au gasit actele finca erau la fratele vitreg al concubinului si nici bani. Cand a fost prezentata la Parchet au aflat de mizeria in care au fost bagati cu infractiunile de EVAZIUNE FISCALA si SPALARE DE BANI. si ca are un prejudiciu catre stat de un miliard 11 miliarde si ceva in lei vechi. De asta am intrebat ce se poate face finca vechiul administrator al societatii stia si el de magarelile ce urmau sa se faca si a mintit in declaratia data la Parchet. Va rog sa ma sfatuiti ce se poate face. VA multumesc

Ea a semnat si niste facturi si chitante in alb..... si cei de la societatea care li s-au ridicat documentele au zis ca ea ar fii complectat facturile si chitantele. Se poate cere proba sa verifice scrisurile? O poate ajuta acuma sa fie certetata in stare de libertate. Singura lor vine e ca au acceptat, ca nu s-au interesat ce se poate intampla si ca a semnat facturile si chitantele in alb..
ContSters259422, utilizator
Asta inseamna ca nu e vorba de liberare conditionata vorbiti cu avocatul si notati-va exact si apoi reveniti pe forum cu intrebarea.
Eliberare sub control judiciar ma scuzati
De principiu este posibila o liberare sub control judiciar sau pe cautiune in functie de incadrarea juridica a faptei.
Daca are o incadrare juridica potrivit careia,conform legii, pedeapsa este de la 10 la 20 de ani nu se mai poate.
Insa poate ajunge in situatia de a se judeca in stare de libertate.