Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... executarea silita a unei hotarari arbitrale , ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

executarea silita a unei hotarari arbitrale , pronuntata in romania , in alt stat ue

am o hotarare pronuntata de curtea de arbitraj comercial international , prin care o firma din italia , este obligata sa-mi plateasca o suma considerabila
cum pot obtine executarea silita a acestei hotarari ?
Buna ziua,

executarea se va efectua in Italia, dupa legislatia lor.
Va pot pune in legatura cu avocati din Italia - firma noastra avand o colaborare cu mai multe societati de avocatura italiene.
Ma puteti contacta la tel. 0788 599 032.

Cu stima,
av. Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
in cazul hotararilor arbitrale nu e aplicabil Regulamentul (CE) 44/2001 ?
am bunuri ale societatii italiene aflate in depozitul meu , retinute pentru garantarea platii , cum as putea sa le valorific ( in contract scrie ca raman proprietatea lor) ?
va multumesc
ENGFULL a scris:

in cazul hotararilor arbitrale nu e aplicabil Regulamentul (CE) 44/2001 ?
am bunuri ale societatii italiene aflate in depozitul meu , retinute pentru garantarea platii , cum as putea sa le valorific ( in contract scrie ca raman proprietatea lor) ?
va multumesc

În cazul în care sentinţele arbitrale nu se execută de bună voie, ele se aduc la îndeplinire prin executare silită, fie în statul unde a avut loc pronunţarea, fie, uneori, pe teritoriul altui stat. Sentinţa arbitrală pronunţată într-un stat şi invocată într-altul, devine în acesta din urmă sentinţă arbitrală străină.
Cadru juridic convenţional:
- Convenţia pentru recunoaşterea şi executarea sentinţelor arbitrale străine, New York, 10 iunie 1958, la care România a aderat prin Decretul nr. 186/1961.
- Conventia europeană de arbitraj comercial international, incheiata la Geneva, la 21 aprilie 1961, ratificată prin Decretul nr. 281/1963
- În domeniul recunoaşterii şi executării sentinţelor arbitrale sunt aplicabile şi prevederile convenţiei/tratatului bilateral încheiate de România cu Italia.
Transmiterea cererilor de recunoaştere şi executare se efectuează:
- fie în baza Convenţiei Naţiunilor Unite de la New York din 1958, fie în baza Convenţiei europene de arbitraj comercial international, incheiata la Geneva, la 21 aprilie 1961
- fie în baza convenţiei/tratatului bilateral (în funcţie de opţiunea statului – parte), dar cu respectarea întocmai a procedurii prevăzute de convenţia/tratatul respectiv.