Forum Discuţii juridice Traduceri Diferenþa termeni
Discuție deschisă în Traduceri

Diferenþa termeni

Care e va rog diferenta intre urmatorii termeni: traduceri autorizate, legalizate, apostilate sau supralegalizate
Traduceri autorizate = traduceri realizate de traducatori autorizati de Ministerul Justitiei
Traduceri legalizate = traduceri facute de traducatorul autorizat care le realizeaza, le semneaza cu formula de certificare si notarul le va legaliza. Corect si conform legii, notarul legalizeaza (autentifica) semnatura traducatorului.
Traduceri apostilate sau supralegalizate = procedura de supralegalizare sau apostilare a unei traduceri reprezinta autentificarea semnaturii notarului public de pe documentul respectiv de catre autoritatea competenta. Aceste proceduri sunt de regula solicitate pentru recunoasterea in strainatate a unui document tradus in Romania sau a documentelor oficiale eliberate de institutii din alte tari pentru a avea efecte in Romania.
Despre supralegalizare: [ link extern ]
L.C.