Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnari succesive
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnari succesive

Poate sa imi spuna cineva daca exista o prevedere legala expresa care sa reglementeze situatia reabilitarii in cazul condamnarilor succesive, cu eliberare conditionata? Sau cel putin care sa reglementeze faptul ca termenul curge de cand a fost executata ultima pedeapsa?
Despre faptul ca termenul se calculeaza raportat la pedeapsa cea mai grea, tot in cazul condamnarilor succesive stii sa fie vreo reglementare expresa? Eu nu am gasit nimic.
Merci mult.

vicsn a scris:

Poate sa imi spuna cineva daca exista o prevedere legala expresa care sa reglementeze situatia reabilitarii in cazul condamnarilor succesive, cu eliberare conditionata? Sau cel putin care sa reglementeze faptul ca termenul curge de cand a fost executata ultima pedeapsa?
Despre faptul ca termenul se calculeaza raportat la pedeapsa cea mai grea, tot in cazul condamnarilor succesive stii sa fie vreo reglementare expresa? Eu nu am gasit nimic.
Merci mult.

Art. 136 din CP reglementeaza explicit ca termenele dupa care se poate cere reabilitarea judecatoreasca (enumerate si ele in Art. 134-135 ) se socotesc de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale sau de la data cand aceasta s-a prescris.
Asadar, daca dvs ati fost eliberat conditionat dupa 2 ani in cazul unei condmnari de 4 ani, termenul de reabilitare va curge de la implinirea acestor 4 ani si NU dupa perioada mai redusa, datorata gratierii partiale.
Referitor la faptul ca termenul se calculeaza raportat la pedeapsa cea mai grea - NU exista nici o reglementare expresa insa in septembrie ICCJ a fost sesizata cu un recurs in interesul legii in vederea stabilirii pedepsei ce determina calculul termenului de reabilitare judecatoreasca in ipoteza pedepselor rezultante prin cumul aritmetic ca urmare a revocarii suspendarii conditionate sau prin cumul juridic in cazul concursului de infractiuni - decizia acestui recurs din cunostintele mele nu este inca redactata.
Multumesc mult pentru raspuns. Stiti cumva ce a decis Inalta Curte?
vicsn, utilizator