Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs in interestul legii- stie cineva cum a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs in interestul legii- stie cineva cum a fost solutionat? Multumesc

E vorba de RIL inaintat de Laura Codruta Kovesi, Procurorul General al Romaniei, care a promovat recurs in interesul legii in vederea stabilirii pedepsei ce determina calculul termenului de reabilitare judecatoreasca in ipoteza pedepselor rezultante prin cumul aritmetic ca urmare a revocarii suspendarii conditionate sau prin cumul juridic in cazul concursului de infractiuni.
Stie cineva daca s-a solutionat si cum?
Multumesc.
S-a solutionat de curand (in ianuarie), dar nu este motivata inca. Am inteles ca s-a ramas tot la practica veche a instantelor - adica se stabileste in functie de pedeapsa cea mai grea.

Ca sa completez mesajul anterior, discutiile au fost in sensul ca in cazul mai multor condamnari successive, cel condamnat nu poate obtine decat reabilitarea judecatoreasca pentru toate condamnarile, iar termenul de reabilitare la care se refera art 138 alin 2 al CP se calculeaza in raport cu pedeapsa cea mai grea si incepe sa curga de la data executarii ultimei pedepse, chiar daca – privita izolat, pentru aceasta ar fi indeplinite conditiile reabilitarii de drept.
Multumesc mult pentru raspuns si pentru interes. O seara placuta