Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general returnare comision bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

returnare comision bancar

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog frumos cu un sfat? Plata comisionului bancar o inregistrez 627=5121. Intrebarea mea este: cum inregistrez daca am o returnare de comision bancar? 5121=627???

Va multumesc anticipat
Buna ziua
eu inregistrez 627=5121 cu minus (normal intr-un prg.de contabilitate nu poti sa treci 627 pe credit)
Se poate inregistra si ca venit. De exemplu, 5121 = 7588.

Daca adoptati solutia inregistrarii cu 627, cred ca stornarea e cea mai corecta.
ma confrunt si eu cu problema aceasta daca fac storno 627=5121 unde duc suma intrata
in ce cont ?
Va rog raspuns.
Iulian Manea a scris:
Se poate inregistra si ca venit. De exemplu, 5121 = 7588.

In niciun caz:acute: nu se inregistreaza venit, banca restituie un comision pe care cel mai probabil l-a perceput eronat.
Daca adoptati solutia inregistrarii cu 627, cred ca stornarea e cea mai corecta.

Nu se denatureaza rulajele contului 5121 in cazul stornarii inregistrarii initiale, Iulian?
Este incasare, contul 5121 este debitor.

dutescu maria a scris:
ma confrunt si eu cu problema aceasta daca fac storno 627=5121 unde duc suma intrata
in ce cont ?

Unde vreti sa "duceti" suma respectiva:confused:?

Am rugamintea sa cititi si sa respectati Regulamentul forumului.
Va multumesc.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
nu am inteles cum se procedeaza cu restituirea comisionului bancar, va rog sa imi spuneti care este inregistrarea contabila corecta, va multumesc.