Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Modificare plafon achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Modificare plafon achizitii publice

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca s-a modificat la 30.000 euro plafonul de achizitii publice prin atribuire directa(OUG 34/2006) ?
Inca nu, altfel ar fi publicat hotararea aici:
[ link extern ]

Ultima modificare a art 19 este tot cea adusa de legea 279/2011 :

Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.

(la data 12-dec-2011 Art. 19 din capitolul II, sectiunea 1 modificat de Art. 1, punctul 5. din Legea 279/2011 )