Forum Discuţii juridice Achiziţii publice incredintare directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

incredintare directa

Ce conditii trebuiesc pentru incredintarea directa?
Trei oferte si ce valoare trebuie sa fie? tot 15000euro?
va rog sa-mi dati art din legea34 /2006 actualizata 2013.
Valoarea este aceeasi.

Art 19
Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.
( modificare la data 12-dec-2011 de Art. 1, punctul 5. din Legea 279/2011- M.Of.872/9.12.2011 )

si art 19^1 introdus prin OUG 77/2012 :

Art. 19^1
(1)În situaţia prevăzută la art. 19, autoritatea contractantă transmite în SEAP o notificare cu privire la achiziţia directă a cărei valoare depăşeşte echivalentul în lei al sumei de 5.000 euro fără TVA, în cel mult 10 zile de la data primirii documentului justificativ ce stă la baza achiziţiei realizate.
(2)Transmiterea notificării prevăzute la alin. (1) se va efectua în format electronic prin utilizarea aplicaţiei disponibile la adresa de internet www.e-licitatie.ro şi va cuprinde următoarele informaţii:
a)denumirea şi datele de identificare ale operatorului economic;
b)obiectul achiziţiei;
c)codul CPV;
d)valoarea achiziţiei;
e)cantitatea achiziţionată;
f)data realizării/atribuirii achiziţiei.

(la data 01-ian-2013 Art. 19 din capitolul II, sectiunea 1 completat de Art. I, punctul 9. din Ordonanta urgenta 77/2012 - M.Of.827/10.12.2012)