avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... RESTITUIREA BANILOR LA PENSIONARI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

RESTITUIREA BANILOR LA PENSIONARI

Buna ziua,
Tatal meu este pensionar din August 2011 pana in Aprilie 2012 i s-a oprit impozit pe toata suma.
Mentionez in luna August 2011 a depus dosaru iar decizia ia venit in Octombrie 2011 si banii retroactiv oprindui impozit.

Vreau sa stiu si eu cum li se restituie aceasta suma si daca trebuie sa depun vreo cerere la Casa de Pensi Tulcea.
Va multumesc si as vrea sa primesc un raspuns
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:38, 13 August 2012
1. - Nu este vorba de impozit ci de contributia pentru sanatate de 5,5%.
- Impozitul se retine numai pentru pensiile mai mari de 1000 lei prin aplicarea cotei de 16% asupra diferentei intre suma pensiei (dupa ce se scade 5,5%- si 1000.

2. - Aceasta suma pentru sanatate s-a retinut eronat la toata pensia, trebuia sa se retina numai la suma care depasea 740 lei.
- Cei 40-41 de lei retinuti in plus sunt restituiti separat pe cuponul de pensie incepand cu luna iunie 2012.
- Incepand cu luna mai 2012 se retine 5,5% numai pentru diferenta dintre suma pensiei si 740 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit și cas la pensie gelu0808 gelu0808 Buna ziua. Dacă mi-a fost reținut impozit și CAS din salariu timp de 30 de ani, de ce se continua impozitarea și retinerea CAS la pensie dacă se ... (vezi toată discuția)
Calcul contributie sanatate din pensii dariad dariad Prin deciziile 223 si 224 pronuntate in 13 martie 2012, Curtea Constitutionala a constatat că \"dispoziţiile art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind ... (vezi toată discuția)
Retinerea cass din intreaga pensie a fost declarata neconstitutionala N.BELLU N.BELLU Am inteles ca exista hotarari ale CURTII CONSTITUTIONALE de aplicare a impozitarii cu 5,5% doar pt. valoarea pensiei care depaseste 740 lei. Pt. ca fiecare ... (vezi toată discuția)