Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura storno

Cum returnez banii catre o persoana juridica careia i-am facut factura storno? Am facut bon fiscal la incasare dar acum nu stiu care este varianat corecta pt a returna banii. E corect sa-i dau banii pe baza de dispozitie de plata sau sa-mi dea el chitanta precum ca a incasat banii?
Banii de la persoane juridice se incaseaza pe chitante si nu pe bonuri fiscale.
Sunt firma de vanzare cu amanuntul...am facut bon fiscla si factura aferenta bonului. Nu scrie nicaieri in lege ca pt persoanele juridice sunt obligata sa emit chitanta (mai ales ca multi nu cer si factura). Oricum nu asta era speta pe care am pus-o in discutie. Ma intereseaza care e documentul corect prin care pot sa-i inapoiez banutii conform cadrului legal in vigoare.
Mentionez ca am stornat factura dar care este documentul pe baza caruia ii eliberez?
Puteti sa-i returnati banii si cum ati spus dvs dar mai corect prin banca , cu ordin de plata.
Pentru banii pe care-i dati pe factura stornata trebuie sa va elibereze chitanta.