Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... sechestru
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

sechestru

daca mi se pune sechestru pe bunurile personale si am si o firma pe numele meu poate pune sechestru si pe bunurile firmei , specific eu personal sunt dator nu firma
Tocmai aceasta este esenta, sa nu puteti intraina partile sociale. Daca se instituie sechestru asupra partilor sociale pe care le detineti, nu puteti cesiona aceste parti sociale, nu le puteti vinde.
eu ma refeream nici sa cedezi firma gratis la atu nu se poate
nu pentru ca acel sechestru se inscrie in registrul comertului iar la cedarea PS oneros/gratuit va trebui sa respectati formalitatile de inscriere in registru iar ei vor refuza