Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Determinare SET si calculare SET pentru apartamente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Determinare SET si calculare SET pentru apartamente fara repartitoare

BUNA SEARA AM SI EU O PROBLEMA:
AM INTELES CA DETERMINAREA SET PENTRU APARTAMENTELE FARA REPARTITOARE ESTE OBLIGATORIE CONFORM UNUI ORDIN NUSTIUCARE. OK. IN BLOCUL NOSTRU UNII VOR SA FACA DETERMINARE UNII NU VOR. PANA LA URMA VOR FACE TOTI. VOM VEDEA!!!! PROBLEMA ESTE URMATOAREA: CE BAZA LEGALA AVEM CA ATUNCI CAND VA VENI FACTURA DE CALDURA, ADMINISTRATORUL SA CALCULEZE PENTRU FIECARE APARTAMENT IN PARTE IN FUNCTIE DE SET CHIAR DACA NU AVEM REPARTITOARE, PENTRU CA SE VOR GASI CATIVA CARE AU MAI MULTE CALORIFERE IN CASA SI NU VOR SA-SI FACA DETERMINAREA, CARE VOR RECLAMA ACEST LUCRU "CA NU ESTE LEGAL , CA O FO CA O PATI". MENTIONEZ CA NU AM PRIMIT DESTULE LAMURIRI NICI DE LA UNIUNEA ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI SI NICI DE LA FURNIZORUL DE CALDURA. EU CRED CA NICI EI NU SUNT DESTUL DE LAMURITI IN ACESTA PRIVINTA. ASTEPT RASPUNS DE LA CINE MA POATE AJUTA IN ACEASTA PRIVINTA SI II MULTUMESC ANTICIPAT!!!
Pentru blocurile necontorizate la nivel de apartament exista o singura regula de repartizare a caldurii - in functie de cota-parte indiviza.
Dar pentru ca in ultimii ani proprietarii si-au imbunatatit confortul termic in apartament prin montarea de calorifere puternice si chiar inmultirea acestora asociatia de proprietari poate hotari in AG sa faceti recalcularea cotei-parti indivize pe baza calculului setului de apartament.
Hotararea AG este lege in lipsa altei reglementari a autoritatilor in materie.
Pentru a calcula corect acest set va sfatuiesc sa chemati o firma care se ocupa cu montarea repartitoarelor si care v-ar putea face acest calcul, fara sa va monteze repartitoare neaparat.

Pe baza acestui calcul administratorul poate repartiza in iarna factura de caldura.

Interventie moderator
Regulamentul de postare in forum interzice folosirea majusculelor in scrierea mesajelor, asa incat va rog sa va conformati.
Ordinul 233/2004 prevede urmatoarele:

ART. 13
(1) Repartizarea cantitatilor individuale pentru încalzirea
locuintelor/apartamentelor se face proportional cu suprafata utila
înscrisa în actul de proprietate.
(2) În cazul în care proprietarul unei locuinte modifica
suprafata echivalenta termic de încalzire din locuinta sau din
spatiul pe care îl detine, în raport cu suprafata echivalenta termic
de încalzire prevazuta în proiectul de executie a imobilului,
suprafata utila care se ia în calcul la repartizarea cheltuielilor
individuale de încalzire se va stabili conform prevederilor art. 17.

ART. 17
(1) Daca într-un apartament s-au produs modificari asupra
corpurilor de încalzire - tip, numar de elementi si altele asemenea
- fata de situatia initiala prevazuta în proiectul imobilului, se va
recalcula suprafata utila care se ia în considerare la repartizarea
cheltuielilor individuale pentru încalzire, prin:
a) marirea suprafetei utile înscrise în actul de proprietate
proportional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încalzire din
apartament si suprafata echivalenta termic initiala a tuturor
corpurilor de încalzire din apartament, în cazul în care modificarea
s-a facut în sensul sporirii confortului termic;
b) diminuarea suprafetei utile înscrise în actul de proprietate
proportional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încalzire din
apartament si suprafata echivalenta termic initiala a tuturor
corpurilor de încalzire din apartament, în cazul debransarilor
partiale.
(2) Recalcularea suprafetei utile înscrise în actul de
proprietate se face numai în baza procesului-verbal de constatare a
modificarii suprafetei echivalente termic, întocmit de comitetul
executiv al asociatiei de proprietari si avizat de furnizorul de
energie termica.
(3) Pentru determinarea noilor suprafete echivalente termic,
rezultate în urma modificarii suprafetelor echivalente termic
initiale ale corpurilor de încalzire din locuintele sau spatiile cu
alta destinatie decât cea de locuinta, reprezentantul legal al
asociatiei de proprietari poate solicita sprijinul furnizorului de
energie termica.

ART. 18
Proprietarii de apartamente sau de spatii cu alta destinatie
decât cea de locuinta au obligatia sa aduca la cunostinta
furnizorului de energie termica orice modificare a suprafetei
echivalente termic initiale.

Dupa cum se vede daca cineva isi modifica caloriferle este obligat sa anunte Asociatia de aceasta si Asociatia, cu sprijinul eventual al furnizorului de agent termic, modifica suprafata utila folosita la repartizarea caldurii aferenta apartamentului respectiv.

Trimiteti-i pe cei care refuza sa se uite pe site-ul ANRSC la ordinul 233 ca sa se lamureasca cine are dreptate.
Ordinul 233/ 2004 nu este abrogat ?.:-/
Numai anumite articole din el au fost modificate sau abrogate prin Ordinul 255/2006
buna ziua! am si eu o problema in legatura cu activitatea administratroului de la bloc.Din decembrie anul trecut am observat ca plata intretinerii pentru apartamentul pe care il detin a crescut simtitor fata de anii trecuti si o simpla comparatie intre apartamente care au acelasi nr de camere si persoane la mine este mult mai mare. Am adresat o cerere administratorului pentru a clarifica aceasta situatie in sensul ca vreau sa-mi comunice cum a ajuns la acele sume afisate la vizier, insa am primit un raspuns sec din partea acestuia - ,,daca nu-ti convine da-ma in judecata, totul este corect". Am fost la primarie pentru a comunica aceasta situatie dar nici din partea lor nu am primit un raspuns clar cum poate sa-l determine sa imi arate cum a calculat. Intrebare : cum pot sa aflu eu daca suma la intretinere a fost calculata corect daca nu am datele pe care el le foloseste in calcul, pentru a stii in mod sigur daca a gresit sau nu ca sa pot intenta o actiune in justitie. Va multumesc!