Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare caldura

Se apropie iarna si din nou aceasi intrebare cum este corect ptr repartizarea calduri
repartizare pe suprafata radianta sau repartizare pe suprafata utila ?
am tot citit pe acest forum si balanta inclina spre repartizare suprafata utila
intrebarea mea este ,ce reglemetari actuale conditioneaza aceste repartizari ? sau ramane la alegerea fiecarui asociatie modul de repartizare ?
In cazul in care nu aveti repartitoare caldura se repartizeaza pe cota-parte indiviza =suprafata utila a apartamentului - fara balcon, adica apartamentele de pe acelasi tronson platesc la fel.
Disp HG 1588/2007 prevede

Art. 33. - (3) Asociatiile de proprietari care au in componenta cel putin doua scari sau tronsoane de cladire dotate cu contor de bransament propriu vor repartiza cheltuielile cu apa rece, apa calda si/sau energia termica pentru incalzirea apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta pe scari sau tronsoane de cladire, in functie de indicatiile contoarelor de bransament. Dupa aceasta repartizare, pentru lista de plata aferenta fiecarei scari sau fiecarui tronson de cladire calculul contravalorii consumului pentru fiecare apartament si spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta se face conform prevederilor art. 47 lit. a)-c) din Legea nr. 230/2007.

Disp Legea nr 230/2007
Art. 47. - Cheltuielile asociatiei de proprietari sunt urmatoarele:
a) cheltuieli pe numar de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati in proprietati individuale;
b) cheltuieli pe consumuri individuale;
c) cheltuieli pe cota-parte indiviza, in functie de suprafata utila a proprietatii individuale;

In cazul in care consumurile sunt contorizate cu apometre si repartitoare se aplica punctul b). In cazul caldurii necontorizate se aplica punctul c)
dupa legea actuala caldura se repartizeaza dupa suprafata utila.
Legile actuale ,sunt doar prevederile citate de @Ynocentta sau mai sunt si alte reglementari ?

am pus intrebarea de mai sus ptr sunt situatii de familii care locuiesc in case nationalizate , nu au putut sa se organizeaza in asociatii de propietari ,fiind mai mult de trei propietari au mandatat un reprezentat ptr relatiile cu terti ( nu au sediu ,sau alte elemente de indentificare ,facturile le primesc pe numele reprezentatului ) aceste imobile nu se asimileaza legi 230/2007 si din aceste motive am intrebat daca mai sunt si alte reglementari in vigoare in ce priveste repartizarea calduri necontorizate
Adriantot, moderator
Repartizarea costurilor la caldura (in absenta repartitoarelor) se face conform Ordinului 233/2004 al ANRS.

Iata articolele care privesc problema in discutie:
ART. 13
(1) Repartizarea cantităţilor individuale pentru încălzirea
locuinţelor/apartamentelor se face proporţional cu suprafata utila
înscrisă în actul de proprietate.
(2) În cazul în care proprietarul unei locuinţe modifica
suprafata echivalenta termic de încălzire din locuinta sau din
spaţiul pe care îl deţine, în raport cu suprafata echivalenta termic
de încălzire prevăzută în proiectul de execuţie a imobilului,
suprafata utila care se ia în calcul la repartizarea cheltuielilor
individuale de încălzire se va stabili conform prevederilor art. 17.

ART. 17
(1) Dacă într-un apartament s-au produs modificări asupra
corpurilor de încălzire - tip, număr de elementi şi altele asemenea
- fata de situaţia iniţială prevăzută în proiectul imobilului, se va
recalcula suprafata utila care se ia în considerare la repartizarea
cheltuielilor individuale pentru încălzire, prin:
a) mărirea suprafeţei utile înscrise în actul de proprietate
proporţional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încălzire din
apartament şi suprafata echivalenta termic iniţială a tuturor
corpurilor de încălzire din apartament, în cazul în care modificarea
s-a făcut în sensul sporirii confortului termic;
b) diminuarea suprafeţei utile înscrise în actul de proprietate
proporţional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încălzire din
apartament şi suprafata echivalenta termic iniţială a tuturor
corpurilor de încălzire din apartament, în cazul debransarilor
parţiale.
(2) Recalcularea suprafeţei utile înscrise în actul de
proprietate se face numai în baza procesului-verbal de constatare a
modificării suprafeţei echivalente termic, întocmit de comitetul
executiv al asociaţiei de proprietari şi avizat de furnizorul de
energie termica.
(3) Pentru determinarea noilor suprafeţe echivalente termic,
rezultate în urma modificării suprafeţelor echivalente termic
iniţiale ale corpurilor de încălzire din locuintele sau spaţiile cu
alta destinaţie decât cea de locuinta, reprezentantul legal al
asociaţiei de proprietari poate solicita sprijinul furnizorului de
energie termica.

Textul complet al ordinului il gasiti pe site-ul ANRSC la rubrica Realizari legislative.
Anexa 1 la Ordin 233, care cuprinde art.13 si 17, a fost abrogata din 2008.