Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sunt nascut in 1955, lucrez de 41 de ani , in ce conditii ma pot pensiona?
Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
cei trei ani de ucenicie la locul de munca , cand am fost retribuit se considera stagiu de cotizare?
Daca se platea contributia sociala la pensie se ia in calcul si perioada de ucenicie la locul de munca.