avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sunt nascut in 1955, lucrez de 41 de ani , in ce conditii ma pot pensiona?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:33, 27 August 2012
Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
cei trei ani de ucenicie la locul de munca , cand am fost retribuit se considera stagiu de cotizare?
Daca se platea contributia sociala la pensie se ia in calcul si perioada de ucenicie la locul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gabrielastan gabrielastan Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile de pensionare pt. un barbat nascut in 20 decembrie 1961, cu un stagiu de cotizare de 31 ani? Multumesc. (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)
Pensionare MihaiFlori MihaiFlori Am 55 de ani,am lucrat 18 ani grupa1 si 4,6 ani agent paza total 22,6 ani. As dori sa stiu la cati ani ies la pensie de drept. As vrea sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)