Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire prin telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire prin telefon

Imi cer scuze daca nu am selectat bine forumul unde sa postez, sunt nou aici. De cateva zile..o saptamana...un nenorocit ii da telefoane iubitei mele ba pe la 1 noaptea ba mesaje....la telefon tot insista sa se intalneasca, ba ca nu e problema ca are iubit si tot felul de lucruri din acestea, propiuzis nu este o amenintare dar o hartuieste. As vrea sa o ajut sa depuna plangere la politie dar nu stiu prea bine cum sa fac incadrarea, cred ca ar fi vorba despre hartuire, daca mai insista... o singura data, asta vrem sa facem, chiar ea a venit cu ideea de plangere inaintea mea.
Nu ar vrea sa isi schimbe nr. de tel pentru ca il are de 3 ani. Va rog frumos cine ma poate ajuta cu o parere avizata, nu ironii. Multumesc frumos.
Buna ziua !
In Codul penal roman, hartuirea (sexuala) exista numai atunci cand este folosita de sef fata de inferiorul sau.
Amenintarea in schimb exista cand se produce o temere serioasa fata de cel amenintat, fata de viata, sanatatea sa, etc.
In cazul de fata nu este o hartuire,
incercati sa vorbiti cu el, vorbiti si cu prietena dvstra ca ea mai insistent sa-i refuze intentiile
incercati sa blocati numarul lui de telefon in telefonul iubitei dvstra, daca nu merge atunci ...
incercati prin operatorul de telefonie mobila sa blocati numarul lui.

iar daca si daca nu atunci scriti o plingere la politie.

Succese
Sunt 10 000 de milioane de programele gratuite si extragratuite ca v-ar putea scapa de o astfel de problema. Sunt tot felul de telefoane care au in meniu tot felul de optiuni:
- respingere apel (necunoscut, un anumit numar, un anumit grup din agenda, toate numerele care nu sunt in agenda, etc)
- respingere mesaje
De ce nu alegeti drumul simplu si va complicati cu plangeri, incadrari ..... ???
Chiar daca politia l-ar gasi, ce poate sa ii faca? El zice ca vroia sa sune pe altcineva ....
Multumesc frumos tuturor, voi incerca varianta cu blocatul numarului de telefon, inainte il voi suna.
Buna ziua,

Referitor la acest subiect s-a schimbat legea?

Am gasit pe Internet ca s-a schimbat Codul penal incepand cu 1 oct 2012 si anume:

Potrivit articolului 206 din noul Cod penal, "fapta persoanei care, in mod repetat, urmareste victima ori ii supravegheaza locuinta, locul de munca sau alte locuri frecventate de catre aceasta, cauzandu-i astfel o stare de temere, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda".

De asemenea, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicari prin mijloace de transmitere la distanta, care prin frecventa sau continut alarmeaza victima, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava".

Asa este?

Multumesc. o zi buna!